Nieśmiertelność z laboratorium
Starość to choroba, jej leczenie wydłuża życie – uważa prof. de Grey z Uniwersytetu Cambridge. Do jakiej granicy?
„Średnia długość życia człowieka z punktu widzenia biologii powinna wynosić 120 lat" – przewidywał trzy dekady temu lekarz i biofizyk Roland Moreau. Współczesne statystyki potwierdzają to: dziewczynka (kobiety statystycznie żyją dłużej), która teraz się rodzi w rozwiniętych krajach europejskich i w Japonii, będzie stulatką. Natomiast mogą się tego spodziewać (statystycznie) wszystkie dzieci urodzone w tych krajach począwszy od roku 2027, wiele spośród nich doczeka 130. urodzin.
Statystyczny sukces
Naukowcy i lekarze mają w tym nieoceniony udział. Lobby prozdrowotne jest potężne, spycha na margines palaczy, deprecjonuje cukier i tłuszcz w diecie, agituje na rzecz ćwiczeń fizycznych. Coraz dłużej żyją osoby dotknięte nowotworami i AIDS. Ludzie cierpiący na
alzheimera i parkinsona w XXI wieku żyją o kilkanaście lat dłużej od chorych, którzy urodzili się pół wieku wcześniej. Dokonywane są przeszczepy organów wewnętrznych, nerek, wątroby, płuc. Wszczepiane są ruchome protezy stawów.
Do dyspozycji lekarzy są już sztuczne tkanki: naukowcy z Georgia Institute of Technology stworzyli sztuczną kość zdolną do łączenia się w ciele ze ścięgnami. W niemieckim Instytucie Fraunhofer-Gesellschaft opracowano technologię, dzięki której miesięcznie można wyprodukować 3870 cm kw. sztucznej ludzkiej skóry, centymetr...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta